Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 83-76 της Αναντολού Εφές στο ΟΑΚΑ, στην 20ή αγωνιστική της Euroleague βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 12-8, με το οποίο επέστρεψαν στην τέταρτη θέση της κατάταξης, πριν υποδεχθούν την Πέμπτη τη Μονακό.
Στον αντίποδα, η τουρκική ομάδα υπέστη την έβδομη διαδοχική ήττα της, βλέποντας το ρεκόρ της να υποχωρεί σε 7-13.
![](https://voiceon.gr/wp-content/uploads/2024/01/παο-εφες-4.jpeg)
Μηχανή τριπόντων ο Γκριγκόνις
Το εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο, όταν ξέφυγε ακόμα και με 22 πόντους (38-16 στο 14΄) και η ψυχραιμία στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, οδήγησαν τον Παναθηναϊκό στη νίκη. Ο Παναθηναϊκός είδε τον Μάριους Γκριγκόνις να ηγείται της επίθεσης με 24 πόντους και 7/9 τρίποντα!
![](https://voiceon.gr/wp-content/uploads/2024/01/παο-εφες-3.jpeg)
Η αντεπίθεση της Εφές
Με διάθεση στο κομμάτι της δημιουργίας (23 ασίστ), μία πρώτη περίοδο με δυνατή άμυνα, αλλά και με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας από τα 6,75 (13/23 τρίποντα), οι «πράσινοι» πήραν την κατάσταση στα χέρια τους, είχαν τον έλεγχο για 30 λεπτά, ενώ ακόμα κι όταν ο Μπομπουά έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης στην τέταρτη περίοδο του αγώνα όταν στο 38΄ η διαφορά μειώθηκε στο -3 (76-73) ο Γκραντ, απάντησε από τα 6,75, γράφοντας από τα 6,75 το 79-73 στο 39΄ και δίνοντας τέλος στην αντεπίθεση της Εφές.
![](https://voiceon.gr/wp-content/uploads/2024/01/παο-εφες-2.jpeg)
Οι διακριθέντες
Εκτός του Γκριγκόνις, διψήφιοι ήταν και οι Ντίνος Μήτογλου (14), Κέντρικ Ναν (14, αλλά με πολλές επιπόλαιες ενέργειες) και Ματίας Λεσόρ (10), ενώ από την Αναντολού ο Ροντρίγκ Μπομπουά πάλεψε με 16 πόντους, βλέποντας όμως τον Σέιν Λάρκιν να μην ακολουθεί (9 με 2/6 τρίποντα) αφού ο ΠΑΟ προσάρμοσε την άμυνα του πάνω στον σούπερ σταρ.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Σλούκας 9 (2), Γκραντ 6 (2), Ναν 14, Λεσόρ 10, Αντετοκούνμπο 6, Γκριγκόνις 24 (7), Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου 14 (2).
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Εμρέ Τσαν): Λάρκιν 9 (2), Μπομπουά 16 (4), Μπράιαντ 12, Γκαζί, Τόμπσον 8 (1), Πλάις 13 (3), Χόλατζ, Οτούρου 4, Ντάουμ 5 (1), Γουίλις 9 (3).